İnterval Kardiyo ( Hiit ) Nedir ?

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri bugün sizlere interval kardiyo diğer bir adıyla Hiit nedir? nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

  • Yabancı kaynaklarda Hiit adıyla geçen yani : Yüksek yoğunluklu aralıklı çalışma anlamına gelen bu antrenman çeşidinde çok kısa sürede maksimum güce çıkılıp, normal hıza geri dönerek bir nevi vücudu tokatlanır hale getiririz. Ve bu sayede de yağ yakımını tetiklemiş oluruz. Kaliteli bir ağırlık antrenmanınızın üzerine bir de yoğun interval kardiyo antrenmanını eklerseniz sporunuz bitse dahi metabolizma hızınız 24-48 saat daha hızlı kalacaktır.
  • Vücudumuzun gece gündüz yağları eritme eğiliminde olduğunu düşünürsek hayal ettiğimiz sonuca ulaşmamız normal kardiyo antrenmanlarına göre oldukça kolay olacaktır.
  • Peki gelelim asıl sorunuza İnterval Kardiyo Antrenmanı Nasıl Yapılır Hocam ? Hemen açıklamaya başlıyorum

Öncelikle seçeneği size bırakıyorum. Tüm kardiyo çeşitlerini seçmekte özgürsünüz. Yürüyüş, koşu, tırmanma, bisiklet, eliptik makineler, yüzme, uzay yürüyüşü, kürek çekme vb.

Şimdi gelelim antrenmanın içeriğine. Sizin için örnek bir interval kardiyo programı hazırladım.

Ben koşu bandını seçtiğim için onun üzerinden anlatacağım. Dilediğinizi seçmekte özgürsünüz sizde.

  • Öncelikle en az 5 dakika tempolu yürüyerek ısının. ( Hız 5-6km/s )
  • Ardından yüksek şiddette 1 dakika boyunca hızlı koşu yapın. Sadece 1 dakikanız ( 9-11 km/s ) arasında olsun.
  • 1 dakika sonunda 2 dakika boyunca orta güçte koşmaya devam edin. Burda gücünüzün yarısını kullanın çok hızlı olmanıza gerek yok .
  • Bu anlattığım antrenmanı bir set sayın. Set sayılarını arttırdıkça normal kardiyodan farkını göreceksiniz zaten. Başlarda bu düzeni oturtmanız zor gelebilir ama alışınca hiçde karışık gelmeyecektir. Herkese Bol Sporlu Günler.

Burdaki amacımız bir anda hızlanıp sonra ona göre tempo düşürmek ve vücudu şaşırtmak olacaktır. Bu antrenmanda size yağ yakımında oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır.

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü : M.Selim AKAY

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir