Testosteron Nedir? Nasıl Arttırılır?

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri, bugünki makalemde size en çok merak edilen testosteron konusunu ele almak istiyorum.

Öncelikle bilmeniz gereken şey testosteron nedir ? Testosteron : Erkeklik Hormonudur. İsminden belli olduğu gibi testislerde üretilir ve günde 5 ila 10 mg salgılanırlar. Testosteron sadece erkek vücudunda salgılanmaz, kadın vücudunda da bulunur fakat kadın vücudunda, erkeğe göre 11 12 kat daha az salgılanır.

Örnek vermek gerekirse kadınların bedeninde ve yüzünde tüylenme olmasının nedeni bu, az da olsa bulunan testosteron hormonu nedeniyledir. Aynı şekilde östrojen yani kadınlık hormonu da her erkek vücudunda az miktarda olsa da bulunur (kadınlarda testosteron bulunması gibi) örneğin erkekte meme uçlarının bulunmasının nedeni vücutta bulunan östrojenin bir etkisidir. Bilindiği gibi kadında emzirme işlevi varken erkek bedeninde meme ucunun bir işlevi yoktur.

Konuyu fazla dağıtmayayım. Fakat yukarıda yazdığım bilgiler genel kültür açısından oldukça değerli bilgilerdir bilmenizde fayda var diye düşünüyorum. Asıl konumuza döneyim şimdi

Testosteronun İşlevi Nedir?

1) Testosteron cinsiyetin karakterinin gelişiminde doğrudan rol sahibidir. Şöyle ki vücudun tüylenmesi, sakalların sıklaşması, sesin sertleşip kalınlaşması, gücün, libidonun ve sperm üretimim artması gibi etkilere sahiptir. Siz supplementlere (sporcu besinleri) yüklendiğiniz zaman artan tüylenmenin nedenini kullandığınız supplement markasında sanarken bu aslında artan gücünüzle birlikte testosteron seviyesinin artmasından kaynaklanır. (Bunu çoğu kişi bilmez özel bilgidir.) Kısaca erkeği erkek yapan testosteron hormonudur. Örneğin cinsel eğilimi farklı olan erkeklerde testosteron salgılanmalarında bozukluk görülür. Cinsel eğilim problemleri de hormonlarla doğrudan ilişkilidir. Yani halk dilinde yumuşak diye tabir ettiğimiz insanlar genelde bu yüzden öyle olurlar.

Şimdi Antrenmanlarda Testosteron Konusuna Geçelim;

  • Fazla çalışmak, stresli yaşam, günlük düşük kalori alımı, düşük protein alımı vücuttaki testosteron üretimini oldukça aşağılara indirir. Bu noktada size tavsiyem özellikle STRESTEN uzak durmanız yönündedir.
  • Peki Testosteron seviyesini sağlıklı bir şekilde salgılatmak için ne yapmalıyız Selim Hocam? dediğinizi duyuyor gibiyim. Hemen cevaplayayım; günlük ağırlığımız başına en az 0,8 gram protein almalıyız (örneğin 80 kiloysak 65 gram) civarında günlük en az protein almalıyız. 100 gram ette 20 gram protein 1 yumurtada ise 6-7 gram protein bulunur. Bunu artık biliyorusunuzdur zaten. Kabaca bu şekilde hesaplayın. Kas inşa etmek istiyorsanız günlük almanız gereken protein miktarını kilo başına 1,5 – 2,0 grama kadar çıkarmalısınız.
  • Vitamin E ve vitamin C’nin doğal testosteron düzeyini korumakta faydalı olduğu da bilinmektedir, bu bilgilde burda dursun.
  • Yeterli uyku ve yeterli dinlenme de sağlıklı hormon salgılanması için önemlidir. Günde en az 7 saat uyuyun. Eğer kas inşa ediyorsanız spor yaptıktan sonra 24 ila 72 saat kaslarınızı dinlendirin. Antrenman esnasında ne kadar fazla bölge çalıştırırsanız o kadar fazla testosteron salgılarsınız.
  • Spor yapıyorsanız bacak antrenmanlarını asla pas geçmeyin.Benim hocam her zaman bana söylerdi.Vücutta en güzel doğal testosteron salgılama yöntemi bacakları çalışmaktır diye. Yani bilimsel olarak ne kadar ağır bacak çalışırsanız o kadar çok testosteron salgılarsınız. Büyük kas gruplarını aktif ettiğiniz zaman testosteron hormonunuz oldukça iyi bir şekilde salgılanacaktır. Size bu konu hakkında önemli bir uyarı yapmam lazım.

Önemli Uyarı: Yukarıda bahsettiğim her şey vücudun doğal hormon salgılarını destekleme amacıyla verilmiş bilgilerdir. Testosteron hormonunu dışarıdan ilaç olarak almak gibi bir şey asla düşünmeyin. O ilaçlar vs. kalp büyümesinden damar tıkanıklıklarına ve sonunda kalp krizine kadar götürür sizi. Salonlarda hormon, doping, iğne, steroid vb isimlerle adlandırılan bu tip şeyler, gelişim vaadetse de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü ( M.Selim AKAY )

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

 

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir