Steroid Nedir? Steroid Hakkında Herşey

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri. Bugün sizlere steroidler ile ilgili bir makale yazmak istiyorum.

Öncelikle bilmelisiniz ki, stroid ismi altında bulunan ürünlerin hepsi İlaçtır. Yani steroidler besin takviyesi veya supplement değildir. Proteinle, amino asitler, bcaalar vs. besin destekleyen bu takviyelerle hiçbir alakası yoktur streoidlerin. Öncelikle bunu bilelim ki steroidler ilaçtır. Bu ilaçların hepsi normalde tıbbi sorunların çözümünde kullanılınır. Örnek verecek olursam; Cleanbuterol isimli bir ilaç astım hastalarına reçeteyle nefes açıcı ilaç diye verilir. Ama; bu ilaç kalp atışını hızlandırdığı ve yağ yakımını arttırdığı için vücut geliştirme sporcuları tarafından da tercih ediliyor ve kullanılıyor. Kimi sporcular bunu bilinçsizce kullanıp kalp krizi bile geçiriyor. Bu örnekteki gibi aslında tüm steroid çeşitleri belirli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır, yani bu ilaçların asıl amacı ( kas kütlesi kazanmak, yağ yakmak ) değildir. Şimdi size steroidlerin çeşitlerini anlatacağım.

Genel Anlamda Steroid Çeşitleri

1- Anabolik steroidler: (deca-boldenon-winstrol-primabolon masteron trenbolon vs.)
2- Androjenik steroidler:(testosterone,dihidrotestosterone vb)
3- Yağ yakıcılar uyarıcı ilaçlar: (ventolin-clenbuterol-efedrin-t-3 tiroid hormonu vb ),
4- Anti-öströjenler : yani öströjeni kadınlık hormonunu bloke edici ilaçlar (nolvadex-arimidex-femara) genelde tamoxifen citrat maddesi olan ilaçlardır.
5- Testosterone arttırıcılar: Erkekler için kür sonunda hormon seviyesini yükselten ilaçlar bir nevi dengeleyiciler hcg(pregnyl), proviron.
6- Büyüme hormonları: Genetropion,norditropin, vb hücreleri bölerek parçalar ve kalıcı büyüme yaratırlar..Gençlik hormonudur
cilt güzelleşir kemikler güçlenir vücutta genel olarak bir iyi hal oluşur büyüme hormonunun hücreleri yenilemesi gibi bir
özelliği bulunmaktadır.
7 -İnsülin benzeri büyüme hormonları: insukin humulin m,insulin humulin r,igf-1,mgf bu gruba gire performans
artırıcılarda vücutta insülin hormonu seviyesini uyararak büyüme ve gelişme sağlarlar ve genelde bulk
dönemlerde tercih edilirler.

Sizinde gördüğünüz gibi pek çok çeşidi var steroidlerin. Doping ve  hemcinslerinin oldukça ciddi  yan etkileri vardır. Her doping ürününün kişide yarattığı etki farklıdır. Anabolik steroidlerin: tüylenme, saç dökülmesi, kalpte çarpıntı, karaciğer, böbrek gibi birçok rahatsızlıklar verdiği saptanmıştır. Ve herkeste farklı etkiler vermektedirler.

Büyüme hormonundan bahsedecek olursam; Her insanın vücudunda sağlıklı hücrelerle birlikte kanserli hücrelerde mevcuttur. Tabi bunlar çok küçük miktardadırlar. Büyüme hormonunun kullanımı hücreleri de yenileyip büyütüyor. Bu da ciddi bir kas gelişimi sağlıyor insanda. Fakat yan etki olarak vücudumuzdaki mevcut kanserli hücrelerinde sayısını arttırıp, kanseri tetikleme ihtimali gibi bir etki yapıyor. Bu oldukça büyük bir risktir.

Sonuç olarak size diyeceğim;

Steroidler ve hormonlar kas gelişim sürecini ciddi manada hızlandırsa da emin olun hem psikolojinizi hem sağlığınızı bozacaktır ve kullandıktan ve bir süre geçtikten sonra keşke kullanmasaydım diyeceksiniz. Bu pişmanlığı çok kişiden duyabilirsiniz. Kısacası özenmeyin, kullanmayın. Hiç bir şey sizin sağlığınızdan önemli olamaz. Bu sporu sağlığınız için yapın, iyi beslenin, iyi çalışın, supplement(protein tozu, aminolar vs.) desteği kullanın fakat Steroide HAYIR!

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü ( M.Selim AKAY )

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir