Büyüme Hormonu ( Growth Hormone ) Hakkında Herşey

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri bugünki makalede sizlere: Büyüme hormonu nedir? büyüme hormonu nasıl arttırılır? büyüme hormonu ne zaman salgılanır? gibi soruların cevabını vereceğim.

Büyüme Hormonu ( Growth Hormone ) Nedir?

Büyüme hormonu vücutta hipofiz bezinden salgılanan önemi çok fazla büyük olan bir hormondur. Tabi ki büyüme hormonu doğrudan kas yapan hormon değildir. Ama yağ yakımını hızlandırır, kemiklerin yoğunluğunu arttırır ve yaşlanmayı yavaşlatır diye bilimsel bilgiler vardır. İnsan büyüdükçe yani yaşlandıkça büyüme hormonunun salgılanma oranı azalıyor. Yani mesela 22 yaşında bir insan 75 yaşında bir insandan yaklaşık 20 kat fazla büyüme hormonu salgılar.

Peki Büyüme Hormonu Ne Zaman Salgılanır ?

GH Hormonu en çok salgılanan saati uyku sürecinde gerçekleşir. Uyku kaliteniz ne kadar yüksek ise büyüme hormonu yani GH o kadar iyi salgılanır. Bilimsel araştırmalara göre uyku vakti gece 22.00 – 02.00 arasında çok iyi salgılanır bu hormon. Ayrıca ağır anternmanlardan sonrada çokça salgılanmaktadır. Bu sebeple gece düzenli ve erken uykular bir sporcu için çok önemlidir.Gh’nin salgılanmasını azaltan faktörler ise yağlar; araştırmalara göre spordan önceyağlı yemek tüketen sporcular, normal sporculara göre %50 daha az büyüme hormonu salgılamaktadır. Yani yağ tüketimi büyüme hormonunun salgılanmasını oldukça etkilemektedir. Şeker içeren gıdalar ve basit karbonhidrat içeren yiyecekler kan şekerini yükselten gıdalardır. Asla bu gıdalardan uzun diyemem size hepsinin vücutta ayrı ayrı işlevleri vardır. Şeker tüketiminize dikkat ederseniz hormonun daha fazla salgılanmasına yol açmış olursunuz buda size bir artı olarak dönecektir.

Büyüme Hormonu Az Salgılanırsa Ne Olur ? İnceleyelim

1- Kas kütlesi azalır

2- Kandaki yağ değerleri bozulur

3- Erken yaşlanma belirtileri başlar

4- Spordaki enerji performansınız düşer

5- Kemik yoğunluğu azalmaya başlar

Önemli Birkaç Not

Spordan hemen sonra yağlı gıdalara yüklenmeyin.

Yatmadan 2 saat önce yağlı yemek yemeyin.

Gece yatmadan hemen önce süt içmeyin. Çünkü; GH’nin salgılanmasını baskılar

Kafein, sigara alkolden uzak durun, tüketmeyin.

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü ( M.Selim AKAY )

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir