Bulk Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri bugünki makalemde sizlere bulk döneminde nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle Bulk Dönemi Nedir?

Bulk dönemi; Kas kazanma ve kilo alma yani hacimlenme dönemidir. Bu dönemde esas olan şey kilo almaktır. Yağ yakımına bakılmadan kilo almak esas alınır. Önemli bir not düşelim buraya unutulmamalıdır ki bilimsel araştırma sonuçlarına göre doğal olan bir vücut yılda en fazla 5 kg. kas kütlesi kazanabilmektedir. Yani 5 kg alırsanız 5 kilogram kasın büyük bir bölümü su toplaması olarak görülecektir. Bu sebeple rakamlara takılmamaya çalışın.

Bulk Dönemi En Uygun Hangi Mevsimde Yapılır?

Arkadaşlar bulk dönemi genellikle kış ayında yapılır. Bulkun amacı maksimum şekilde beslenip ve en ağır kiloları kaldırıp sonrasında da maksimum kas kütlesi inşa etmektir. Bulk döneminde yağlanma ve göbek olması olağan bir durumdur bunlar dert edilmez. Ağır cardio antrenmanları yapılmaz. Bu dönemde tek amaç maksimum kas kütlesi kazanmaktır. Beslenmenin sıkı olmasıda bu yüzdendir. Yinede çok fazla yağlanmamak ve göbek yapmamak için kaliteli bulk yapılması da doğru bir yöntemdir. Tüketeceğiniz karbonhidratların kalitesine dikkat ederek tüketin ki aşırı yağlanma olmasın.

Yaz aylarına girerkende bulk döneminin tam tersine program uygulanır yani bol bol cardio ve diyet içeren definasyon diye adlandırdığımız döneme geçilir. Kışın inşa ettiğimiz kasları bu dönemde yağ oranımızı azaltarak belirgin hale getiririz.

Bulk dönemindee protein tozu dışında amino asit, glutamin, creatin ve bcaa kullanılmasıda kas kütlenizi oldukça arttıracaktır.

Bulk Dönemi İçin (Örnek) Beslenme Programı 

Sabah Uyandıktan sonra: Protein içeceği

Kahvaltı: 4-5 yumurta beyazı 2’sinin sarıları, 1 kase yulaf ezmesi, tercihe göre çay, bir veya iki dilim buğday ekmeği

Ara Öğün: 1 avuç ceviz veya badem, elma, muz hangisi varsa.

Öğlen Yemeği: 150-200 gr. tavuk göğüs eti veya varsa balık, 1 tabak makarna veya pilav, bir kase yoğurt ve salata.

Ara Öğün: 100 -150 gr. tavuk, bir tabak pilav veya makarna

2 Saat sonra antrenman

Antrenmandan Sonra: Protein karışımı (takviye olarak creatine, glutamin alabilirsiniz.)

Yatmadan Önce: Az miktarda meyve (muz, elma olursa iyi olur.)

Yazdığım program sadece örnektir. Uygulamanızı tavsiye ediyor muyum ? -Kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim. Bol sporlu günler.

 

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü : M.Selim AKAY

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir