Sporda Su Tüketiminin Önemi ve Faydaları

Merhaba ; Değerli HayalPerest.Net takipçileri.Bugünki konumuzda size sporda suyun önemini, suyun faydaları, spor yapan bir insan günlük kaç lt.su tüketmeli ? gibi soruları cevaplamış olacağız.

Arkadaşlar su insan yaşamı için, oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir. Fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir.

Egzersiz ve spor yapan insanlarda hidrasyonun sağlanması çok önemlidir. Terle kaybedilen su yerine konulmalıdır. Hidrasyonun sağlanması için en temel kural vücuda giren su ile , vücuttan çıkan su eşitlenmelidir.

Zorlu antrenmanlarımızda su kaybımız çok fazla olur. Her 1 saat yaptığımız zorlu bir antrenmanda yaklaşık 500ml. sıvı kaybımız olmaktadır. Egzersiz sırasında kaybettiğimiz suyun anında yerine konulması gerekmektedir. Yani birçok spor dalı için günde en az 2 saat antrenman yapıldığı düşünülürse, bir antrenmanda 1000ml yani 1 lt. su kaybı yaşanmaktadır ve bu kayıp anında spor içeceği veya su içilerek yerine konulmaldır.

Egzersiz öncesi ve sonrasında istenilen sıcaklık ve soğuklukta su tüketilmelidir. Size bir örnek vereyim ;

40 yaşında, 170cm boyunda, 70 kg olan bir erkeğin 1 saat orta hızda yürüyüş yapması halinde harcadığı enerji yaklaşık 350 kaloridir. Günlük 3 litre su içmesi gereken bu kişinin, yürüyüş yaptığı gün içmesi gereken su miktarı 525ml.’den daha fazla yani 3525 ml olmalıdır.

Tabi insan vücudundaki su oranı cinsiyet, yaş, fiziksel özellikler ve günlük fiziksel aktivitelere bağlı olarak değişim gösterebilir. Çocukların vücudundaki su oranı yaklaşık %70 iken, yetişkinlerin %50-60 arasında bir yerdedir. Yeni doğan bebeklerde bu oran %90 civarındadır. Büyüdükçe yerini yağlar alır ve bu sebepten dolayı daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyarız. Hayatımızda su büyük önem taşımaktadır. Ortalama bir insanın bile günlük 3 lt. su tüketimi önerilmektedir.İyi Günlerde kalın.

 

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü ( M.Selim AKAY ) 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir