Metabolizmayı Hızlandırmanın 5 Yolu

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri. Bugün sizlere metabolizmayı hızlandırıp daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bir makale yazmak istiyorum.

Hepinizin bildiği üzere günümüzde birçok insan kilosundan memnun değildir. Bunun temel sebebi ise kimi insanın fazla kilolarından şikayetçi olması, kimi insanların da ne kadar yemek yese de kilo alamamasıdır. Buna sebep olan temel durum ise metabolizmanın hızıdır. Metabolizması hızlı olan insanlar ne kadar fazla yemek yeseler de kilo alamazlar. Bu durum kilo alma isteyen insanlar için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Aynı şekilde kilolu olan ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların metabolizması yavaş olabilir. Metabolizmanın hızlı olması vücuttaki yağ yakımını kolaylaştırırken, yavaş olması da tam tersi kilo almanıza neden olacaktır.

Metabolizma Hızı

Her insanın metabolizma hızı farklıdır. Her insanın metabolizma hızı kilosunu kontrol etmesinde oldukça önemlidir. Aynı cinsiyet, aynı yaş ve aynı boydaki kişilerin bile metabolizmaları farklı şekillerde çalışmaktadır. Üstelik bu kişiler aynı yemekleri yeseler de kilolarında farklılık olması gayet doğaldır. Yani metabolizma hızı kilo alma ve alamama konusunda önemli bir etkendir. Bir kişinin vücudu günde 1500 kalori yakarken bir başka kişinin vücudu ise 1000 kalori yakabilir. Bu durum direkt olarak kişinin kilosunu etkileyen bir durumdur. Metabolizması hızlı olan kişiler fazla besin tüketselerde istedikleri kiloya gelemeyebilirler. Tam tersi bir durum ise kişinin az yemek yemesidir. Daha az yemek yiyen ve kilo vermek isteyen bireylerin metabolizması hızlı değil ise kilo vermeleri oldukça zordur. Ancak metabolizmayı hızlandırmak için bireylerin de yapabilecekleri mevcut işlemler bulunmaktadır. Doğuştan gelen metabolizma hızı bir takım metabolizma hızlandıran besinler ve içeceklerle hızlandırılabilir. Yani metabolizmanızın hızlı veya yavaş olması sizin kesin değişmez bir özelliğiniz değildir. Her insan yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek metabolizma hızını arttırabilir ve fazla kilolarından kurtulabilir. Şimdi size metabolizmayı hızlandırmanın 8 yolundan bahsedeyim biraz.

1-Protein Tüketimi

Protein içeren besinler sindirilirken vücut daha fazla kalori yakmaktadır. Yağ ve karbonhidrat içeren besinlere göre protein içeren besinler daha etkilidir. Bu durum da metabolizmanın daha hızlı çalışmasına ve vücudun daha fazla kalori yakmasına neden olur. Bu nedenle sık sık protein içeren gıdalar tüketmeniz kalori yakımını arttırmanıza neden olacaktır. Protein tozu veya takviye ürünlerden uzak durarak doğal besinler tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

2-Yeşil Çay

Yeşil çay da metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı içecekler arasında yer almaktadır. Birkaç saatlik bir metabolizma hızlanmasına neden olan yeşil çay kalori yakmak ve kilo vermek isteyen kişiler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Özellikle egzersizden önce yeşil çay tüketilmesi metabolizmayı daha da hızlandırmaktadır. Egzersize başlamadan önce 2 bardak yeşil çay içmeniz %15-20 civarında daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır.Ben kendim denedim ve yeşil çayı bizzat tavsiye ediyorum.

3-Baharatlar

Hepinizin bildiği gibi baharatlar yemeklerde önemli yer tutan ve yemeğe lezzet katan önemli etkenlerden birisidir. Baharatlı gıdaların tüketilmesi metabolizmanın hızlanmasında önemli bir rol oynayacaktır. Özellikle kırmızı biber ve diğer baharat türlerinin yemeklere 1 yemek kaşığı kadar eklenmesi metabolizma hızınızı oldukça arttıracak önemli bir etkendir.

3-Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri metabolizmayı hızlandıran sıvılardan birisidir. Ancak bu içeceklerin olumsuz yan etkilerinin olduğu da kesinlikle unutulmamalıdır. Içerisinde yer alan kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırsalar da uyku sorunlarına ve yüksek tansiyona neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı enerji içecekleri metabolizmayı hızlandırsa da vücutta olumsuz yan etkilere sebep olmaktadır. Aynı zamanda tüketimi de çok önermemekteyim. Ama soranlar ve merak edenler için enerji içeceklerinin de metabolizmayı hızlandırması konusuna açıklık getirmiş oldum.

4-Bol Su Tüketimi

Su tüm canlılar için önemli bir yer teşkil etmektedir. İnsan vücudu susuz kaldığı zaman metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Bu nedenle yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermelisiniz. 7-10 bardak su içen kişilerin yaktığı kalori oranı 5 bardak su içen kişilerin yaktığı kalori oranına göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle bol miktarda su tüketmeniz metabolizma hızınızı arttırmanızda size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Metabolizma dışında bile bol su tüketimi hem böbrekleriniz hemde diğer organlarınız için çok önemlidir.

5-Kahve Tüketimi

Metabolizmayı hızlandıran bir içecek olan kahve birçok kişinin de sevdiği ve vazgeçilmezi olan bir içecektir. Aynı zamanda konsantrasyonu da arttıran kahve iyi bir metabolizma hızlandırıcıdır. Ancak ne yazık ki kahve de baharatlar gibi anlık metabolizma hızlandıran besinlerden birisidir. Bu nedenle uzun süreli bir metabolizma hızlandırmayı istiyorsanız egzersiz ilk tercihiniz olmalıdır. Anternmanlarınızdan 45 dakika önce bir fincan kahvede size anternman sırasında daha fazla kalori yakma konusunda yardımcı olacaktır.

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörü : (M.Selim AKAY)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir