Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Nasıl Kilo Alabilirim?

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri. Bugün; Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Nasıl Kilo Alabilirim? gibi soruların cevapları üzerinde durmak istiyorum. ”Her yolu denedim ama hala kilo alamıyorum” diyorsanız doğru adrestesiniz.

Hepinizin bildiği üzere bazı insanlar çok kolay kilo alabilirken, bazı insanlar için kilo almak neredeyse imkansız gibidir. Öncelikle bunu bilmeliyiz ki kilo alamayan insanların metabolizmaları hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden kilo almakta zorlanırlar. Örnek verecek olursam: Aynı işi yapan iki kişiden metabolizması ağır çalışan kişi 2500 kalori harcarken, metabolizması hızlı olan kişi ise 3500-4000 bin arası kalori harcayarak bu işi yapabiliyor. İşte bu nedenle kilo alımı zorlaşıyor. İşin mantığı aslında oldukça basit; günde 3000 bin kalori harcıyorsan, bunu günde 4500-5000 kaloriye çıkartırsan kilo alırsın. Yani kaybettiğin kalorini doldurup ve fazlasını alırsanız bu size kilo artışı olarak geri dönecektir. Bahsettiğim tipteki insanlar oldukça ince yapıdalardır ve çok yemek yerler ama kilo alamazlar. İşte sorun burda başlıyor. Nasıl doğru şekilde yenilir ve kilo alınır ?

En başta gelen ve en çok yapılan hatalardan birtanesi tek seferde çatlarcasına doyana kadar yemek yemeye çalışmak. Hal böyle olunca hem sindirim konusunda sıkıntılar ( zorluklar ) yaşarsınız hem de gerekli besinleri tam olarak sindiremezsiniz. Öncelikle kilo almak istiyorsanız günde en az 4 öğün yemek yemelisiniz. Ve unutmayın ki en önemli öğünümüz ise kahvaltı öğünüdür. Kahvaltıyı ne kadar iyi yaparsanız o kadar güzel ve sağlıklı bir şekilde kilo alımına başlarsınız. Bütün gece aç halde bekleyen kaslar için sabah kahvaltısının önemini siz düşünün artık. Kilo almak isteyenler için birkaç püf noktaya daha değinmek istiyorum.

  1. Fazla  Yemelisiniz : Vücudunuzu bir makine motoru  gibi düşünün. Yakıt olmadan çalışmaz. Ve yakıtı bitecek olursa da bunun için size uyarılar verir. Vücutta böyledir yemeye ihtiyac duyar her zaman. Yani sizde kilo almak istiyorsanız öğünlerinizi günde 5-6 öğüne çıkarmalısınız.Midenizi boş bırakmamaya çalışın. Ara öğünler ekleyerek yağlı olmayan gıdalar atıştırıp ve mevsim meyvelerinin tüketiminede gerekli önemi gösterin.
  2.  Antrenman :  Antrenman yapıyorsanız eğer az tekrar ve maximum kaldırabileceğiniz ağırlıkların altına girmekten çekinmeyin. Set aralarında biraz fazla dinlenmenizdede bir sıkıntı olmayacaktır. Çok ve aşırı antrenmandan kaçının.
  3. Dinlenme : Kilo almaya çalışıyorsanız kalori yakacak egzersizlerden biraz uzak durmalısınız. Fazladan boş yere efor harcamaktan kaçının. Düzensiz uykunuz varsa onu mutlaka düzenli hale getirin.

Peki Kilo Almak İçin Neler Tüketmenizi Tavsiye Ederim;

-Yüksek protein ve kalori içeren gıdalar : Yumurta, süt, peynir, fıstık ezmesi, kuruyemişler ve baklagiller

-Yatmadan 2 saat önce yemek yiyin. Ama burdada ağır olan karbonhidratlardan kaçının. Yağlanacam diye korkmayın. Bulk döneminde yağlanmanız gayet normal bir durumdur. Hiç yağ almadan hacim yapmak imkansız denecek kadar zordur çünkü. Siz  yinede abartmamaya çalışın. Bol Sporlu Günler Dilerim.

 

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü : M.Selim AKAY

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir