Gainer Nedir? Ne İşe Yarar?

Merhaba; değerli hayalperest.net takipçileri bugün sizlere gainer nedir? ne işe yarar? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Gainer Nedir?

Genellikle kilo almakta zorlanan kişiler tarafından tercih edilen karbonhidrat tozları protein tozlarına benzer. İkisi arasındaki temel fark protein tozlarında sadece protein içeriği bulunurken, kilo aldırıcılarda ağırlıklı olarak karbonhidrat ve protein içeriğinin “birlikte” bulunmasıdır.

Arkadaşlar gainerin öncelikli amacı vücuda hacim kazandırmaktır. Bunu içeriğindeki kompleks karbonhidratlar ve proteinlerle gerçekleştirir. Piyasa bulunan çoğu gainerin içinde Kreatin, BCAA, ve Glutamin bulunmaktadır. BCAA ve Glutamin protein başlığı altında gösterilir. Kreatin ise farklıdır. Kreatin, kas hücrelerinde birincil enerji rezervi olarak kullanılır.

Kreatinin kaslarda depolanması için hidrojen bağlarına ihtiyaç duyulur, bunun içinde kaslarda su depolanır. Bu sayede kaslar daha hacimli durur.

Peki Gainer Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Gainerin genellikle antrenman önce yarısı, antrenman sonra diğer yarısı şeklinde kullanılması önerilir. Fakat kişisel görüşüm olarak benim tavsiyem sadece antrenman sonra kullanılması üzerinedir. Çünkü; yoğun kalori içeren karbonhidrat tozlarının antrenman öncesi kullanılması, midede ciddi derecede şişkinlik yapabilmektedir böylece sert geçen idmanlarınızda sizin fiziki kapasiteniz oldukça zorlanacaktır. Ek olarakta

Sabah kalkar kalkmaz, ve antrenmandan sonra gibi 2 temel kullanım zamanı şeklinde kullanmanızı tavsiye ediyorum

MAKALE YAZARI : Vücut Geliştirme – Fitness Antrenörü : M.Selim AKAY

(Makalelerimde yer alan yazılarımda aksi belirtilmediği sürece, site içindeki hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.) Paylaşılmak istense bile kaynak site adresimizin linki verilerek yani ( kaynak göstererek ) paylaşılabilir.

Selim AKAY

Merhaba; ben Selim... Vücut Geliştirme-Fitness Antrenörüyüm / İnstagram Adresim : @ressamweb Mail Adresim : ressamweb@gmail.com Soru Ve Önerileriniz İçin E-mail atınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir